Falfirka-mentesítési előadások és kisfilm pályázat

A SzeBu a Budapest Szive program keretében különböző iskolákban tart előadást a falfirkákról, a falfirka-mentesítésről. Ide látogatunk el: Szemere Bertalan Általános Iskola és Gimnázium, Veres Pálné Gimnázium, Deák Téri Evangélikus Gimnázium, Budapesti Ward Mária Gimnázium, Budapesti Ward Mária Gimnázium, Xántus János Két Tanítási Nyelvű, Gyakorló Gimnázium és Idegenforgalmi Szakközépiskola, Szakiskola és Szakképző Iskola.

Az  előadás témái:

– Szeretem Budapestet Mozgalom bemutatása
– Fővárosi falfirka-mentesítési program felépítése, erdeményei
– Visszatartó erő kialakítása falfirkák esetében.

Az előadások mellett a Budapest Szíve Program a SzeBuval együttműködve pályázatot hirdet a falfirka-mentesítés fontosságának bemutatásáról.

Kisfilmmel a falfirka ellen

Kisfilmmel a falfirkák ellen

Tovább…

Kiállításmegnyitó 2008. november 28. 18 órakor

A Szeretem Budapestet Mozgalom bemutatja a Studio Metropolitana őszi pályázatára beérkezett munkákat.

Számodra milyen Budapest? Gyere, és válaszd ki a kiállításon! Várunk az ünnepélyes kiállítás-megnyitónkon sorra kerülő eredményhirdetésre és díjátadóra.

Időpont: 2008. november 28. péntek 18 óra
Helyszín: a Szeretem Budapest kiállítótermében: Szarka u. 3. Tovább…

Fantáziaképek egy fantáziátlan városban – Budapesti szimbólumpályázat

“Nem szeretjük, ahogy mennek a dolgok, de azt végképp nem, ha állnak”
Magyar Nemzet 27. október 2005

Szeretem Budapestet. Ez nem csupán egy kijelentő mondat, hanem egy pártpolitikai áskálódásoktól független mozgalom neve is. Építészeket és laikusokat, mestereket és diákokat tömörít. Mások is elrebegnek hasonló szerelmi városvallomásokat – ez a mozgalom azonban cselekszik is. Legutóbb pályázatot hirdettek a kihasználatlan, az emberektől elvágott Dunára koncentrálva: tervezzen bárki építészeti szimbólumot az elhanyagolt Budapestnek! Kilencvenöt pályamunka érkezett be: fantáziaképek egy fantáziátlan városban. A díjazottakat szerdán megnevezték, a pályaművek egy hónapig megtekinthetők a Dorottya utcai galériában. Tovább…

Tehénparádé 2007

A 2007-es TehénParádéra már várjuk a terveket. A tavalyi pályázatunkhoz hasonlóan most sem adunk meg kötelező témát, idei kiállításunknak csupán egy vezérfonala van, az újragondolás. Ötleteket várunk tehát arra, ki hogyan képzeli el urbánus négylábúját. El lehet szállni, lehet maradni a jól megszokott vonalon, lehet agyban szétszedni és papíron újból összerakni, lehet úgy hagyni, ahogy van, lehet bármit. Egy a lényeg, mozgassuk meg köztereinket a tehén segítségével, kavarjuk fel a várost. Érdemes figyelembe venni még egy-két alapvetést. Mint például, hogy az alkotások köztérre kerülnek, így vizuálisan kompatibilisnek kell lenniük a közzel. Ne bántsanak senkit, ne tegyenek sértő utalást senkinek a vallási, politikai, szexuális értékrendjére. Emellett olyan üzenetet hordozzanak, amelynek van aktualitása. Persze a provokatív és kritikus ötleteket is szeretjük.

Csőhíd, bringasztráda, dokkoló

Népszabadság 27. október 2005

A Vigadó tér és a Várkert Bazár közötti gyaloghíd, valamint a dokkolóként emlegetett új vízi közlekedési eszköz ötlete kapta megosztva az első díjat a Szeretem Budapestet Mozgalom júliusban kiírt pályázatán.

A pályázóknak ki kellett találniuk Budapestet, hogy az jobb, izgalmasabb, XXI. századi várossá válhasson – fogalmazott Bojár Iván András művészettörténész, a mozgalom egyik alapítója. A jelentkezőktől elsősorban azt várták, hogy ötletüket valamiképpen a Dunához, illetve Budapest új jelképéhez kapcsolják. A zsűri több mint száz pályamű közül választhatott.

A gyaloghíd nyertes ötlete abban áll, hogy Pestet és Budát három, négy méter átmérőjű, óriás, színes cső kötné össze. A gyaloghíd persze minden pontján átlátható volna, hogy a járókelők gyönyörködhessenek a város panorámájában. A hídon éttermek, kávézók kaphatnának helyet, valamint hajóállomást is kiépítenének rajtuk – tartalmazza a 4D Építész Stúdió pályaműve, amelyet Kószó József vezető tervező jegyez. Tovább…

Különös jelek Budapesten – Autóssétány, bringasztráda, csövek a Duna felett

Egy gyalogoshíd terve nyerte a Szeretem Budapestet Mozgalom és a Budapesti Építész Kamara pályázatát. A győztes pályamunkákat szerdán mutatták be a közönségnek. A három, sodronyszerűen egymásba fonódó csövet mintázó gyalogos- és kerékpáros hidat a 4D Építész Stúdió négy fiatal építésze tervezte.

A Vigadó teret és a Várkert Bazárt összekötő, futurisztikus híd tervének mottója: „Álmodj nagyot, (kis)ember!” A hídszerkezetet lényegében három, négy méter átmérőjű cső alkotja. Ebből egy a gyalogosok számára az alsó rakpartokat kötné össze, a felső rakpartokat összekötő csövek egyikét gyalogosok, a másikat kerékpárosok használhatnák. Tovább…

Színes hajók Budapestje

2005. október 26., szerda 16:51

Földes András

Vidám víziközlekedést, gyaloghidak erdejét, futurisztikus autósétányt és jeges hangulatú kápolnát akarnak a budapestiek, vagy ha ők nem, a zsűri. Az új rendszerű vízi tömegközlekedés terve és a Duna felett átkígyózó, színes csőhidak nyerték a Szeresd Budapestet! építészeti ötletpályázat első díját. Az Index olvasóinak kedvence, így a közönségdíj nyertese szintén a sok vidám katamarán lett.

Csendes zene szól, Ön egy kishajó hatalmas ablakain át nézi az elsuhanó Margit hidat, visszainteget a mosolygó külföldieknek, akik a Dunán nyüzsgő színes katamaránokat nézik, és különös szentjánosbogár-rajzásra asszociálnak. Tovább…

Fürdő lesz a Citadellából

Reggel – 2005-06-27

Kíváncsiak voltunk, a főváros milyen ötletekkel akarja elérni, hogy a kulturális minisztérium őt nevezze be a viadalra – írja a Reggel. A napokban elkészült pályázat anyaga bővelkedik a tetszetős gondolatokban, de ésszerű tartalomban annál kevésbé. Készítői, a Budapest 2010 Projektiroda munkatársai a Duna vízélményéhez kapcsolódó hatáselemekben látnak fantáziát. A folyót bevilágítanák, testébe pozitív és negatív struktúrákat építenének. Előbbi azt jelenti, hogy a Margitsziget lábához uszályokból infóbuborékot építenének, amelyekre medencéket, parkokat helyeznének. A negatív térélményt a Duna mederének aljáig érő lyukak jelentenék, ahová kávéházakat, kiállításokat telepítenének. Az elképzelés szerint ezekkel új viszonyt teremtenek a folyóval, új értékkel, sajátos izgalommal töltik meg a vízközelség élményét. Tovább…

Dunagyöngye

Gróf Széchenyi István az egyesített magyar fővárost Dunagyöngyének javasolta elnevezni. Most tekintsünk el Minarik Ede Csabagyöngyéjétől, de érezzük azért Mándy Iván diszkrét hódolatát a XIX. századi Pest-Buda iránt. A Dunagyöngye a történelem folyamán sokáig találó név lett volna, mára viszont a kagylóban jószerivel a piszok maradt, ami valahogy nem akar igazgyönggyé válni. Mégsem véletlen, hogy a Szeretem Budapestet mozgalom épp Széchenyi lánchídja közelében tartotta szerdai pályázathirdető happeningjét Szeresd Budapestet! címmel.

Tovább…