Dr. Diószegi Gábor: Nemzetközi rendőri gyakorlat a graffiti jelenség kezelésére

Előadó: Dr. Diószegi Gábor (ORFK)

Mi a graffiti?

Más személy vagyonának valamely szimbólummal történő megjelölése annak beleegyezése nélkül. A graffitit a vandalizmus egyik típusának tartják (elkészítéséhez festékszóró flakont, speciális filctollat, karcolásra alkalmas éles szerszámot használnak).

Mit jelent a tag?

Cédula, címke, azonosításra szolgáló jel, jelzés…de például jelent cselekvést is (odabiggyeszt), vagy éppen jelenthet egy elcsépelt mondást, idézetet, szólást, stb.
Tovább…

Hock Beáta: A graffiti, mint művészeti jelenség

Hock Beáta doktorandusz – Central European University

Jó napot kívánok mindenkinek, aki beült ide ezen a verőfényes napon, hogy művészetről és bűncselekményről beszéljünk. Művészetkritikusként társadalmi és politikai érdekeltségű művészettel foglalkozom, ami természetéből adódóan gyakran társadalomkritikus is, és természetéből adódóan nem kizárólag művészeti galériákban vagy kiállítóhelyeken jelenik meg, hanem köztereken is. Továbbá nem feltétlenül adható-vehető műtárgyakban nyilvánul meg, hanem számos más formát ölt, például a projektét, amely hosszútávon folytatandó, megvalósítandó eseményekhez, munkákhoz vezet. Tovább…

Sugár János: Falfirkák és Budapest 2008

Falfirkák és Budapest 2008
Előadó: Sugár János – Magyar Képzőművészeti Egyetem – Intermédia Tanszék

Jó napot kívánok. Köszönöm szépen a meghívást a konferenciára.

Úgy gondolom, ahogy Bodó Balázs is ezt elmondta, nagy megtiszteltetés itt Önök előtt beszélni, és mivel teljesen jogosan 15 perces időhatárba vagyunk beleszorítva, nincs helye a mellébeszélésnek. Erősítsék meg magukat, arra az esetre, ha esetleg úgy éreznék, hogy túl szókimondóan vagy sarkosan fogalmaznék. Tehát itt vagyunk egy olyan kezdeményezés bemutatkozásán, ami azt tűzi ki, hogy Budapestet a graffiti okozta károktól megszabadítsa, akkor elsősorban azon kellene elgondolkozni, hogy a korábbi kezdeményezések miért nem voltak sikeresek. Mert voltak ilyenek. Tovább…

Szőnyi Gusztáv: Graffitivel kapcsolatos jogsértések rendőrségi tapasztalatai

Előadó: Szőnyi Gusztáv r.alezredes (BRFK)
BRFK Bűnügyi Főosztály II. Gyermek- és Ifjúságvédelmi Alosztály

I. Alosztály

Kiskorúak sérelmére elkövetett nemi erkölcs elleni bűncselekmények nyomozása;ezen belül is kizárólagos hatáskör a tiltott pornográf felvétellel visszaélés bűncselekmény nyomozása során; szélsőséges, rasszista jellegű bűncselekmények nyomozása; kiskorúak eltűnési ügyeiben folytatott közigazgatási hatósági eljárások szakirányítása, szakfelügyelete; egyebek.

II. Alosztály

Súlyos, élet elleni bűncselekmények nyomozása; kábítószerrel kapcsolatos egyes bűncselekmények nyomozása; kiskorú veszélyeztetése bűncselekmény egyes eseteinek nyomozása; áldozatvédelem. Tovább…

Graffiti konferencia 2008. május 9.

2008. május 9-én Budapest Főváros Önkormányzata Graffiti-falfirka: meddig művészet és honnan bűncselekmény? címmel tartott konferenciát, melynek célja az volt, hogy egyfelől bemutassa a jelenleg kialakult budapesti helyzetet, a graffitik és falfirkák társadalmi vetületét, másfelől tapasztalatcsereként is szolgált abban a folyamatban, melynek végeredményeként egy átfogó, komplex és hosszú távú program keretében megtisztítjuk Budapestet a falfirkáktól és a rendetlenségtől.

– 10.00 – 10.15 Megnyitó Dr. Demszky Gábor főpolgármester
– 10.15 – 10.45 A graffitik társadalmi vetülete – szociológusi szemszögből Bodó Balázs közgazdász, médiakutató, Budapesti Műszaki Egyetem – Szociológia és Kommunikáció Tanszék – Médiaoktató és Kutató Központ; Sugár János, Magyar Képzőművészeti Egyetem – Intermédia Tanszék
– 10.45 – 11.15 Civil szervezetek és nagycégek – projektek és kezdeményezések: Hanzély Ákos elnök, Lát-Kép Egyesület; Kapitány Zoltán márkastratégia senior menedzser, Magyar Telekom Rt. Csoport Kommunikációs Igazgatóság Márkastratégia Csoport
– 11.15 – 11.45 A graffiti, mint művészeti jelenség – projektek és kezdeményezések: Hock Beáta doktorandusz, Central European University; Sági Bálint, Bázis Galéria
– 11.45 – 12.05 Szünet
– 12.05 – 12.35 Mit tehet és mit tesz a rendőrség – nemzetközi és hazai példák, Dr. Diószegi Gábor alezredes, ORFK Bűnmegelőzési és Áldozatvédelmi Osztály; Szőnyi Gusztáv, BRFK Graffiti-ellenes Csoport
– 12.35 – 13.05 A közszféra és a falfirkák – új irányok vs. bürokrácia; Karácsony István irodavezető, Budapest Főváros I. Kerületi Önkormányzata, Beruházási és Városüzemeltetési Iroda; Bojár Iván András városarculati tanácsnok, Fővárosi Közgyűlés

Bodó Balázs: A graffitik társadalmi vetülete szociológusi vetületből

Előadó: Bodó Balázs közgazdász, médiakutató

Jó napot kívánok. Mindenekelőtt szeretném megköszönni a szervezőknek, hogy meghívtak a “Graffiti-falfirka: Meddig művészet és honnan bűncselekmény?” c. konferenciára. Hatalmas a téma és zavarba ejtően kevés a rám jutó 15 perc, így előre is elnézést kérek, ha az időhiány sarkosabb, érdesebb megállapításokra sarkall, mint azt sokszor magam is szeretném. Kezdjük talán a címmel: Meddig művészet és honnan bűncselekmény? Mintha művészet és bűnözés ugyanannak a tengelynek lenne, lehetne két szélsőértéke, ahol van egy pont, nyilván az, ahol valaki tisztítószeres viledával firkál a koszos házfalakra, ahonnan és ameddig, s mely pontot nyilván művészettörténészek, kriminológusok, rendőrök és graffitisek közös bizottsága jelöli majd ki… hát, nem tudom… Tovább…