Amennyiben még nem tettétek meg, a SzeBu számára felajánlhatjátok adótok 1%-át!
Adószámunk: 18117228-1-41.
Köszönjük a segítséget!
Amennyiben még nem tettétek meg, a SzeBu számára felajánlhatjátok adótok 1%-át!
Adószámunk: 18117228-1-41.
Köszönjük a segítséget!
A Városliget mellett és a Városligetben utcán élő emberek sátrakat “építettek“. A Főkert részben tehetetlen – amennyiben a Menhely Alapítvány vagy a Közterület-felügyelet mégis tud segíteni, fél óra múlva újra belakják a területet és visszaépítik a sátrakat, az ott dolgozókat pedig megfenyegetik…
A képen az 56-osok tere troli megálló látható, itt laknak a padokon.
A Ferenciek tere lehet a Főutca-program „koronaékszere”, gyalogosan, biciklivel és tömegközlekedéssel is átjárható lesz a felszínen – jelentette ki Vitézy Dávid, a BKK vezérigazgatója a Rogán Antallal közösen tartott sajtótájékoztatón. Kiemelte: a Ferenciek terének átalakítása újraegyesíti a belváros északi és déli részét, melyeket eddig a Kossuth Lajos utca mintegy kordonként vágott ketté. A Budapest Szíve projektet ugyan a műszaki előkészítetlenség, az EU-s támogatás lehívásában jelentkező egyeztetési hiányosságok, elszámolási gondok jellemezték, de Rogán Antal hozzátette: apróságok kivételével a Március 15-e tér lényegében elkészült, és május közepére várhatóan befejeződhet a Károly körút átépítése is.
A HVG 2011. április 16-i lapszámában Vajna Tamás interjút készített Bojár Iván Andrással, a SzeBu alapítójával, elnökével, melyben többek között a Zöld Budapest programról is beszél. Az interjút teljes terjedelmében közöljük.
“Nemcsak a politikusaink urbanisztikai, építészeti kultúrájával van baj”
Több mint tízezer hálópolgárnak tetszett az ön nevével fémjelzett ötletparádé az egyik internetes közösségi oldalon. A Szeretem Budapestet Mozgalom víziója tartalmazza a rakpartok lefedését, a dunai jacht-kikötőket, a Gellért tértől a Rudas fürdőig tartó budai plázst, a Várkert-bazár rekonstrukcióját, valamint a Vigadót és a szemközti Várhegyet összekötő gyaloghidat. Fellegi Tamás fejlesztési miniszter a Várkert rekonstrukcióját az év elején be is jelentette. Ez annyit tesz, hogy sok év után a politika az ön ötleteire is vevő?
Reménykedem. A gyaloghíd megépítése, vagy a Belgrád rakpart 3-4 milliárd forintra rúgó átalakítása nem került terítékre, de a budai Vár délnyugati oldalában 14 millió forintból telepített közel egy hektáros szőlőskert már valóság, és talán a hét magyar borrégió 22 borvidékét reprezentáló tabáni pincék is megépülhetnek. Így a Várba látogató 2,2 – 2,6 millió külföldi az év minden napján ízelítőt kaphat a vidékre jellemző majd kétezer éves szőlészeti-borászati hagyományból, nem csak a hébe-hóba megrendezett borhetek alkalmával.
Magyarországon igen sok a színehagyott köztér és épület. Márpedig színek nélkül nem él semmi… A sok szürke, barna, fekete nemcsak a kedvünket, hanem életminőségünket is rombolja. De akkor mit tegyünk ellene?
A Let’s Colour Településszépítő Egyesület pályázatot ír ki környezetünk színesítésére. A Let’s Colour projekt lényege, hogy mi is felfedezzük a színek jelentőségét. Eljött az idő, amikor bármely utca vagy közösségi tér inspiráló színekben pompázhat. A pályázaton induló közösségek, önkormányzatok, vagy magánszemélyek ezen az oldalon versenyeznek a felhasználók szavazataiért. A pályázati felhívást ITT elolvashatjátok.
Újabb önkéntes program a Főkerttel! Most pénteken (április 15.) irány a Margitsziget! 14 órától várnak mindenkit egy kis kertészkedésre. A találkozó a Sportuszodánál lesz. Ha nem értek oda időben, megtaláljátok a résztvevőket a közeli játszótéren és környékén! A szükséges eszközöket a Főkert biztosítja, csak jókedvet kell hozni!
Gyertek minél többen!
Ha kérdésetek lenne: erdelyi.krisztina@fokert.hu vagy 06-20-359-7402.
Ma zárult a FUGA-ban a SzeBu városfejlesztési tevékenységéről beszámoló „Zöld Budapest” kiállítás, mely több olyan ajánlást is bemutatott, amellyel Budapest akár a régió meghatározó városává válhatna. Célunk nem volt más, mint elétek tárni azt a komplex, Pestet és Budát integráló belváros-fejlesztési elképzelést, mely új nézőpontokat kínál pl. Belgrád rakpart, a Tabán vagy a Gellért rakpart hasznosítására. Íme egy kis összefoglaló!
A napokban végre megtörtént az, amit sokan csak titkon remélek: az országos televíziókban is megindult a közbeszéd egy a civilektől induló átfogó Budapest fejlesztési koncepcióról, nem is beszélve arról a 10 ezer felhasználóról, akik interneten fejezték ki tetszésüket.
A riportok és a like-ok apropóját a jelenleg is megtekinthető „Zöld Budapest” kiállítás adta, amely a Szeretem Budapestet Mozgalom ajánlásait mutatja be. A mozgalom célja, hogy egy olyan attraktív Budapest vázoljon fel, amely a régió meghatározó városa lehet. Legyen Budapestnek is Károly-hídja! Építsünk fürdőpartot a Gellért-hegy lábánál, kikötőt a Belgrád rakpartnál, a Tabánban pedig alakítsunk ki egy a magyar borvidékeket bemutató turisztikai attrakciót. A koncepciót először az OCTOGON architecture&design közölte 2010 év végi számában.
Nem csak a tévés szerkesztők, hanem az internetes olvasók figyelmét is felkeltették az ötletek: a Egy nap a városban blog pár nap leforgása alatt 10 ezren like-olták az ötleteket, és ami legalább ennyire fontos, hogy több tucat építő jellegű hozzászólás érkezett – igazi urbanisztikai közbeszéd alakult ki.
Az Építő Kritika 2011. április 5-i adása ezt a fonalat viszi tovább. Éterben már Zöld Budapest! Hallgassatok minket ma este is, a radiocafé 98,6-on! A vendég az Egy nap a városban blog és a fent említett cikk írója, Magyarósi Csaba lesz.