Milyen magasak lehetnek a pesti zsidónegyed házai?

Sz.I.M. 2006. január 16., hétfő 11:13

Egyelőre nem fordul a közigazgatási hivatalhoz a főváros, tovább egyeztetnek a zsidónegyed ügyében Erzsébetvárossal. Közben eladtak egy kastélyt.

A főpolgármesteri kabinet ülésén hétfőn ismét tárgyaltak a pesti zsidónegyedről, pontosabban arról a VII. kerületi szabályozási tervről, amelynek lényege az, hogy az eddigi háromemeletes, 4-4,5 félméteres belmagasságú épületek helyébe nyolcemeletes, 2,5 méteres belmagasságú lakóházakat emelnének. A főváros szerint nekik nemcsak véleményezési, hanem vétójoguk is van az üggyel kapcsolatban, merthogy világörökségi területre rávezető védőzónáról van szó, noha ez a régió nem tartozik a szorosan vett Világörökség kategóriájába. A kerület szerint viszont a főváros csak véleményt nyilváníthat, és az sem érdekli túlzottan őket. Tovább…

UNESCO-s fenyegetés a rózsadombi SZOT-szálló átépítése miatt

SzIM. 2006. január 5., csütörtök 17:54

Végső soron akár törölhetik is Budapestet a Világörökségek listájáról, ha a rózsadombi volt SZOT-szállóra emeletet építenek – hangzott el egy bírósági tárgyaláson csütörtökön. A befektetők viszont azt is vitatják, hogy a pert kezdeményező alapítvány egyáltalán beleszólhat-e a jogerős építkezéssel bíró építkezésbe.

Furcsa államigazgatási eljárásra derült fény egy bírósági tárgyaláson, Budapesten. Kiderült, hogy a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal, egyszer így, másszor úgy ítélte meg a Hotel Rózsadomb, vagyis a II. kerületben lévő egykori SZOT-szálló átépítését. Először ellenezték ugyanis a műemlékvédők a beruházást – amikor még a II. kerületi önkormányzat döntött a Rózsadomb keretszabályozási tervéről, vagyis amikor úgy módosította rendeletét, hogy az a beruházónak megfeleljen -, aztán hirtelen meggondolták magukat, és jóváhagyták a Pro-Hill Kft. terveit, amikor a konkrét épület engedélyezéséről volt szó. Hogy ezt miért tették, hivatalosan nem erősítették meg, de információnk szerint a műemlékvédelem álláspontja azért változott meg, mert időközben a Pro-Hill a hatósági igényeknek megfelelően áttervezte az épületet. Tovább…

És hogyan óvjuk mi itt a világörökséget?

Nagy László, Zsolt Melinda

A régi pesti zsidónegyed szavakban mindenkinek fontos, csak éppen másfél éve nem történik semmi, mondja a városrész műemléki megőrzéséért létrejött ÓVÁS! Egyesület. Megunták a dolgot, és levelet írtak az UNESCO Világörökségi Bizottságának, ugyan, nem tájékozódna-e a helyszínen, hogyan is óvjuk mi itt a világörökséget. Bécsben egyszer már sikerrel járt egy ilyen civil akció.

Az UNESCO Világörökség Bizottsága 2002-ben kiterjesztette a “Budapest, a Duna jobb és bal partja és a Budai Várnegyed” címen 1987-ben elfogadott világörökségi minősítést az Andrássy útra és épületeire, valamint a milleniumi földalatti vasútra. A világörökségi környezet egységének biztosítása érdekében védő-rávezető zónát
jelölt ki a terület körül. Ennek a zónának része a VII. kerületi, régi pesti zsidónegyedeként ismert terület. Tovább…

A zsidónegyed világörökségi bonyodalmai

Az UNESCO Világörökség Bizottsága 2002-ben kiterjesztette a “Budapest, a Duna jobb és bal partja és a Budai Várnegyed” címen 1987-ben elfogadott világörökségi minősítést az Andrássy útra és épületeire, valamint a milleniumi földalatti vasútra. A világörökségi környezet egységének biztosítása érdekében védő-rávezető zónát jelölt ki a terület körül. Ennek a zónának része a VII. kerületi, régi pesti zsidónegyedeként ismert terület. A negyed jellegének megőrzése érdekében létrejött ÓVÁS! Egyesület szerint “az 1999 és 2001-ben készített helyi szabályozási tervek végrehajtása következtében a városrészt a teljes átalakulás, jellegének elvesztése, értékeinek megsemmisülése fenyegeti.” Tovább…

Semmibe veszett rakpartbővítés

Évtizedekre maradnak a jelenlegi állapotok a budai Duna-parton

Végleg lekerül a napirendről a budai alsó rakpart átépítése, így nemcsak a lefedését kell elfelejteni, hanem a megálmodott sétányokat, parkokat és teraszokat: szinte minden újítást, amely a budai főgyűjtőcsatorna kiépítéséhez kapcsolódott volna – értesült a Népszabadság városházi forrásokból. Ezt tartalmazza az UNESCO által kifogásolt korábbi tervek nemrég elkészült módosítása, amit augusztusi vagy szeptemberi ülésén tárgyal a Fővárosi Közgyűlés. Tovább…

Újjászületik a Lánchíd Palota

Az Ybl Miklós által tervezett Lánchíd Palota magyar és svájci befektetők jóvoltából születik újjá, olyan Magyarországon eddig nem ismert minőségi színvonalon, amely a legutóbbi sikeres Sándor Palota rekonstrukciójához fogható. Az épület védett műemlék, az UNESCO a Világörökség részévé nyilvánította. Történelmi jelentőségét jelzi, hogy valamikor itt működött az első Közmunkatanács. Tovább…