A rendőrség áldozatokat keres!

Bárkay Tamás – 2008. július 25.

Megfogtak egy falfirkálót, aki eddig kis híján 160-rendbeli rongálást ismert be – ezért már börtönt is kaphat. A városháza anti-tag diszpécserközpontok felállításáról tárgyal a mobilszolgáltatókkal. Fordulatot vett a falfirkálás elleni, eddig nem túl sikeres háború: elkaptak egy tagelőt, aki máris csaknem 160 fújkálást ismert be a rendőröknek, és ez valószínűleg korántsem a teljes bűnlajstrom. Ilyen még nem volt.

Mint azt a Szeretem Budapestet Mozgalom (SZBM) nevű alakulat titkárától megtudtuk, a fiatalembert, aki legszívesebben a pesti és budai belváros összerondításával foglalatoskodott, a városvédő civil szervezet feljelentése nyomán, a helyi térfigyelő rendszernek köszönhetően sikerült megcsípnie a terézvárosi rendőrségnek. A húszéves firkálót sorozatos rongálással gyanúsítják. Mivel máris látszik, hogy a kár sokszorosan meghaladja a 20 ezer forintot, a tagelő vélhetően bűncselekményt követett el, amiért egy év börtönt is kaphat, sőt ha kiderül, hogy a kárérték kétmillió forint fölötti, elvileg akár öt évre is elmeszelheti a bíróság. Tovább…

Vizuális szennyezés vagy utcaművészet?

HVG, 2005. július 12.

Egyesek szerint károkozás, mások szerint utcaművészet. Az biztos, hogy a graffiti, a stencilezett, matricázott ábrák – ha virtuózok csinálják – nem azonosak a műemlékházakon, falakon megjelenő firkákkal. A Millenáris kiállítása most megpróbálja tisztázni a műfaji különbségeket.

Letörném a kezét annak, aki… – hallani lépten-nyomon a gyorsított eljárásban kimondott verdiktet a városokban a falakon, telefonfülkéken megjelenő firkák láttán. A dühödt városlakó nemigen látja a különbséget a graffiti és a tag (ejtsd: teg) között; ez utóbbi afféle hevenyészett szignó, amelyet tulajdonosai sokszor tényleg minden fantázia nélkül bárhova odafújnak, ha kell, ha nem. Tovább…