És hogyan óvjuk mi itt a világörökséget?

Nagy László, Zsolt Melinda

A régi pesti zsidónegyed szavakban mindenkinek fontos, csak éppen másfél éve nem történik semmi, mondja a városrész műemléki megőrzéséért létrejött ÓVÁS! Egyesület. Megunták a dolgot, és levelet írtak az UNESCO Világörökségi Bizottságának, ugyan, nem tájékozódna-e a helyszínen, hogyan is óvjuk mi itt a világörökséget. Bécsben egyszer már sikerrel járt egy ilyen civil akció.

Az UNESCO Világörökség Bizottsága 2002-ben kiterjesztette a “Budapest, a Duna jobb és bal partja és a Budai Várnegyed” címen 1987-ben elfogadott világörökségi minősítést az Andrássy útra és épületeire, valamint a milleniumi földalatti vasútra. A világörökségi környezet egységének biztosítása érdekében védő-rávezető zónát
jelölt ki a terület körül. Ennek a zónának része a VII. kerületi, régi pesti zsidónegyedeként ismert terület. Tovább…

Mi történik Budapesten 2005-ben

Nem kizárt, hogy a 2005-ös év történeti távlatból a fordulat éveként rögzül majd Budapest emlékezetében. Legalábbis nem bánnám, s néhány egyértelmű tény talán alá is támasztja reményeimet. Másfél évtized tétovasága, bátortalansága, fantáziátlansága után egyszeriben megváltoztak a dolgok, s a város, amely mostanig csak tárgya volt a politikusi határozat(lanság)oknak, mostantól alanyává, sőt az urbánus közgondolkodás főszereplőjévé lett. Soha ennyi cikk, vitairat, internetes chat-fórum, filippika, indulat hangzavara nem gomolygott a végre középpontba került legfontosabb kérdések körül: hogyan éljünk a következő évtizedekben itt? Milyen funkciót, szerepet jelöljünk ki minden magyarok fővárosa számára az európai metropoliszok közötti versenyben? Mit tekintsünk értéknek, mit feláldozhatónak felmenőink városépítészeti, építészeti hagyatékából? Tovább…