Csapdákkal tizedelik a pesti galambokat

http://www.hir24.hu/belfold/2014/05/29/csapdakkal-tizedelik-a-pesti-galambokat/

Komfort, fullextra, kaja, pia, haverok. Populációt menedzselnek, nem irtanak, mégis feljelentik a csapdák állítóit. Ami ugyanis az egyiknek repülő patkány, a másiknak házikedvenc.

Kedves olvasó, soroljon fel öt agresszív állatot! Megvan? Na mibe, hogy benne van az oroszlán, esetleg a cápa, illetve ha ön kreatívabb, a csótány vagy a kullancs. És mibe, hogy nincs benne a városi galamb.

A galambrajok, hiába legalább annyira részei Budapestnek, mint a széttöredezett díszburkolat – szinte észre sem vesszük őket – az egyik legagresszívebb faj, legalábbis ami a városba szokott állatokat illeti.

b4cxm2be

A parlagi galamb – ez a hivatalos neve – szívós, kreatív, kártékony és lehetetlen végleg elijeszteni, ha egyszer megtetszett neki egy hely. Ebből a fajból képzik a postagalambokat is, azaz bárhonnan visszatalálnak otthonukba, ami Budapesten jó eséllyel a Blaha Lujza tér.

Tovább…

Galambkár felszámolás a Blaha Lujza téren

A SzeBu segítségével és támogatásával, ingatlantulajdonosokkal együtt az AnimalX munkájával kísérleti jelleggel a Blaha Lujza tér megszabadul a tömérdek galamb kártól és szeméttől. Reméljük elindul egy közös megoldás keresése a galambok által okozott problémák kezelésére. (hasonlóan, mint a vadplakát és falfirka) A megoldást lassan 10 éve alkalmazzák már Budapesten és az országban. A helyi és a fővárosi önkormányzat tájékoztatása a munkáról megtörtént.  A sajtót a munkáról az AnimalX tájékoztatja.

Galambkár elhárításgalambok a városban

A városban élő galamb, parlagi galamb: Invazív betelepülő faj (természetvédelmi hatóság által megfogalmazott) Pl : Kiszorítja élőhelyéről a balkáni gerlét. A galambok befogása, alapvetően nem irtás és nem is cél a teljes kiírtás, hanem állomány szabályozás, mivel a városban gyakorlatilag nincs természetes ellensége, kivéve betegségek által történő elhullás. A városban élő parlagi galamb, nem védett!

A városi környezet, korlátlan lehetőségeket biztosít a „városi galambok”, azaz a parlagi galambok számára. Azon túl, hogy kiváló alkalmazkodó képesség, hatékony szaporodás és a gyors anyagcsere jellemzi ezeket a madarakat, az ember alkotta környezetben könnyedén hozzájutnak a szükséges eleséghez.

Ilyenek például: – nem megfelelő módon üzemben tartott kommunális hulladék tárolók, *- a madarak célzott etetése közterületeken, amely eltérően a helyi Önkormányzati rendeletekben, szabálysértésnek minősül, – futball stadionok lelátóin található mag maradványok, – a közelben lévő élelmiszeripari feldolgozók
Ezen felsoroltaknak köszönhetően, a galambok nincsenek többé rászorulva az egyébként természetes módon történő táplálék felvételre, mely egyben szerves oka a túlszaporodásuknak is.
A túlszaporodás további okai: – fészkelésre alkalmas helyek meglétének sokasága, templomtornyok, társasházi padlásterek, víztornyok, futball stadionok és egyéb épületek, melyek szerkezeti kialakításukból eredően érintettek, – a természetes ellenség hiánya (szárnyas és egyéb kisragadozók).
Budapesten, a Blaha Lujza tér területén, azért jelentek meg nagy számban a galambok, mert amellett, hogy az *állatszeretők által kihelyezett eleséghez korlátlanul hozzájutnak, valamint a *szökőkút, a víz kiapaszthatatlan forrását jelenti számukra, rengeteg olyan épület övezi a teret, amelyek éjszakázó és fészkelési lehetőséget biztosítanak számukra.
DSCF4026
Tovább…