Hiába a védekezésre költött több száz millió, az elmúlt egy hónap alatt újra elcsúfult a belváros. A Figyelőnet egy olvasója hosszú és szomorú levélben ecsetelte a Budapest legforgalmasabb pontjain uralkodó, szerinte elkeserítő állapotokat. Illegális vadplakátok egymás-hegyén hátán, ízléstelen graffitik és szemét, amellyel még azelőtt szembesülnek például az EU-diplomaták, hogy a Parlament sziluettjét meglátták volna. A helyzet ráadásul láthatóan romlik. A Figyelőnet Felkereste a levélben említett helyszíneket – a Keleti pályaudvart és környékét – hogy dokumentálja, mi a helyzet valójában, az eredménnyel pedig megkeresték a Szeretem Budapest Mozgalmat is. Összehasonlítós játék képekkel és szöveggel.
„Budapest az Európai Unió fővárosa. A Keleti pályaudvar Budapest legfontosabb pályaudvara. Ide érkeznek a turisták, illetve az EU-megbeszélésekre meghívott vendégek. Mit látnak? Koszt és rendetlenséget, olyat, amit Demszkynek is sikerült legalább az utolsó évekre felszámolnia.” – áll a levélben.
„Tarlós kampányában előszeretettel használta a rendezett és tiszta közterek szavakat, s lám, a belváros egyik legfontosabb, legforgalmasabb terén tényleg balkáni állapotok uralkodnak. Igaz, már nem lehet aludni az aluljárókban, talán kicsit tisztábbak is, de fent a felszínen a helyzet láthatóan romlott. Senki nem takarít, nem érdekli senkit, hogy kosz van a Baross téren és persze máshol is Budapesten.”
„Akik most hirdetnek, azok költöztető cégek és ismert, nagy ingatlanközvetítő irodák és azok franchise partnerei, akik lakások hirdetéseit helyezik ki a városban.”
„Hiába szólították fel az ősszel például a MÁV-ot, hogy tartson rendet a Keletiben, falfirkákat távolítsák el az épületekről, hogy az EU-delegáciokat ne fogadja elszomorító látvány, sajnos semmi sem történt. Nemhogy a falfirkákat, a vadplakátokat sem távolítja el senki…”
„Az utóbbi években viszonylagos tisztaság volt a Baross tér előtt, eltűntek a vadplakátok, de a város mostani új vezetése alatt, az említett választási ígéretekkel ellentétben döbbenetesen összeragasztott oszlopok láthatóak a Keleti előtt, van olyan lámpaoszlop, jelzőtábla, ahol már több rétegű a vadplakát, sőt megjelentek a házfalakon is. Hasonló a helyzet a hetedik kerületi Bethlen Gábor és Péterfy utcában, ahol tavaly még kulturált körülmények voltak. Mára, mint egy afrikai város külső része, tele vadplakátokkal, szeméttel.”
Sajnos tavalyi év végével befejeződött a budapesti falfirka- és vadplakátprogram – közölte az fn.hu megkeresésére a SzeBu. Vadplakát-mentesítésre havonta nettó 2,5 millió forintot, falfirkák eltávolítására a két éves program alatt több mint nettó 200 milliót költött a város. A jelenlegi szint fenntartása már kevesebbe kerülne.
Egy hónap után máris tisztán látható a plakátok rohamos terjedése. Újra nagyon fertőzött a Keleti, a Moszkva tér, a Stadionok metrómegállója és környéke, az 1-es villamos vonala, a Határ úti metró, a Baross utca, stb. A vadplakátok egyértelműen ezekről a területekről terjednek tovább. Egyes helyeken már több réteg vastagon találhatóak a ragasztmányok a közterületek oszlopain, utcabútorain – áll a szervezet levelében.
Budapest jelenlegi gazdasági helyzete nem rózsás, ahogyan a hírekből is hallani lehet, de a közrendre és a tisztaságra több pénzt szeretnének fordítani. Így reméljük, hogy előbb-utóbb elindul újra a vadplakátok teljes felszámolása és tovább folytatódik a falfirka-mentesítés. Az ezekre a feladatokra fordított pénzösszegek nem olyan magasak, hogy a városnak ne érné meg a tiszta és rendezett városképet fenntartania. A SzeBu információi szerint a Főváros nem szeretne megelégedni az eddig tapasztalt tisztasági szinttel, hanem teljes zéró toleranciát szeretnének elérni.
A SzeBu javaslatai szerint a jelenleg nem felderíthető illegális hirdetők ellen jogszabályi változásokra van szükség. A közterület-felügyelet, vagy a szabálysértési hatóságok kapjanak nyomozati jogkört, mert minden ismeretlen tettes ellen szinte lehetetlen a jelenlegi szabályozással fellépni. Úgy tudjuk, hogy a Főváros most dolgozza ki ajánlásait e témakörben is. Mi több minisztériumot, a BRFK-t, nagyobb városok vezetőit, így Tarlós főpolgármestert, György István főpolgármester-helyettest és kerületi polgármestereket is megkerestünk ajánlásainkkal. A megfelelő jogszabályi háttéren és annak alkalmazásán kívül a vadplakátok, falfirkák azonnali eltávolítására van szükség és kommunikálni kell a társadalommal is, például az oktatásban. Ezen program szerint egyre kevesebbet kell majd költeni egy-egy terület tisztántartására.