Érdekes kiállítás tekinthető meg a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában, a Budavári Palota E épületében, 2011. május 8-ig. A kiállításon válogatás látható a Fővárosi Képtár gyűjteményéből, a képekből kiindulva igyekszik a Múzeum bemutatni a veduták, azaz városképek változásait.
Budapest híresen szép fekvésű város, a folyó mely részben elválaszt, ugyanakkor össze is fűz. Buda hegyein szép kilátó helyekre találva gyönyörködhetünk az elénk táruló látványban, Pestről viszont Buda sziluettje megragadó. A folyó városon belüli kanyarulatai lehetővé teszik Pest és Buda együttes ábrázolását. De hogy is alakult ez ki?
Bár az első hitelesnek elismert veduta Mátyás király korában született, ezután mégsem vált tömegessé ez az ábrázolási mód és például Pest és Buda látképe kizárólag csak háttérelemeként jelentkezett a festményeken. A XVIII. század végére Pest az ország kereskedelmi, Buda pedig közigazgatási központja lett. Az 1800-as évek elején tűnnek el mindkét városban a középkori elemek, elindul a látványos fejlődés. A magasabb nézőpontból készült művek vizsgálgatása közben tanúi lehetünk a lipótvárosi plébániatemplom, a Nemzeti Múzeum felépülésének, vagy a Városháza átépítésének, s a később készülteken felfedezhetjük a Lipót- és ferencvárosi malmok kéményeit is.
A XIX. századtól a művészek a városon belüli “tájakra” lelnek: a budai Dunapartra, a Pest melletti északi síkságra, és a ferencvárosi Dunapartra. A Rózsadombról mindkét város jól belátható, arányaik, egymáshoz való viszonyuk kiválóan érvényesül. A Várhegyről Pest részletei, a Gellérthegyről a Várhegy déli része és a pesti Dunasor látványa lenyűgöző.
A tárlat ugyan nem túl bőséges, és általában a fotózás megjelenésével és elterjedésével szokás el is temetni a műfajt, de a XX. században mintha újra felfedezték volna maguknak a művészek. Érdemes megnézni a kiállítást!
Tervezzük egyúttal, hogy összegyűjtjük azokat a kortárs alkotásokat (festmény, szobor, stb.), amelyek Budapesttel foglalkoznak. Hamarosan!